Dať či nedať kvety do spálne?

Počuli ste o tom, že v spálni nesmú byť izbové kvety, lebo v noci vydýchajú všetok kyslík a vy sa počas spánku udusíte? Čo je na tom pravdy?


Pravda je, že fotosyntéza, počas ktorej zelené rastliny uvoľňujú kyslík, prebieha iba cez deň. V noci väčšina rastlín kyslík spotrebúva rovnako ako my ľudia. V skutočnosti je však množstvo kyslíka, ktoré izbové kvety spotrebujú, také malé, že sa nemusíte obávať. Navyše, počas fotosyntézy rastliny vyprodukujú viac kyslíka, ako minú na dýchanie.

Ak by mýtus o nočnom udusení na nedostatok kyslíka kvôli rastlinám bol pravda ako dlho by vydržali bývať ľudia v pralesoch?

 

Pokiaľ si chcete byť úplne istý, že sa ráno v zdraví zobudíte, dajte si do spálne sukulent, orchideu alebo broméliu. Tieto izbové kvetiny fungujú presne opačne ako väčšina rastlín.

 

Prieduchy bežných izbových rastlín sa otvárajú cez deň, keď prebieha fotosyntéza. Cez ne dnu do rastliny vstupuje CO2 a von sa do prostredia uvoľňuje kyslík a voda. Sukulenty, orchidee a bromélie pochádzajú z oblastí, kde je voda vzácna. Ak by otvorili prieduchy počas dňa, uvoľnilo by sa z nich veľa vody a uhynuli by. Preto majú metabolizmus, ktorý funguje presne opačne a sú aktívne v noci. Takže kým vy spíte a spotrebúvate kyslík, oni ho produkujú a osviežujú vzduch.

 

Keď si dáte do spálne väčšiu kvetinu, bude vám zároveň zvlhčovať vzduch. Ak sa ráno budíte so suchými sliznicami, zapchatým nosom alebo máte astmu, či citlivú pokožku, táto vlastnosť izbových rastlín bude pre vás určite plus.

V tomto prípade vám odporúčame vysadiť hydroponické rastliny, ktoré sú pestované v čistom minerálnom substráte vhodnom aj pre alergikov.

Ak sa chcete poradiť aké izbové kvety sa hodia nie len do spálne, neváhajte nás kontaktovať!


« Späť na zoznam